parallax background

پرونده‌ی جُسلین پوک

پرونده‌ی نیلز پیتر مولوار
1 جولای , 2017
نیم پرونده‌ی Hessless
1 جولای , 2017
 

پرونده جُسلین پوک

آواهایی از دوردست

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جُسلین پوک، موسیقی‌دان بریتانیایی، اغلب با آخرین اثر کارگردان بزرگ سینما استنلی کوبریک؛ چشمان باز بسته معرفی می‌شود. تجربه‌ای که به عنوان چهره‌ای کمتر شناخته شده به‌دست آورد و او را به شهرت رساند و استعدادش را نشان داد. اما حالا پس از گذشت نزدیک به ١٧ سال و پس از منتشر کردن چندین آلبوم موسیقی و خلق آثار مختلف برای اپرا، تئاتر و سینما‌ می‌توان او را یکی از معتبرترین موسیقی‌دانان اروپا دانست.
جُسلین پوک در سال ١٩٦٠ به دنیا آمد. تحصیل خود را در ساز ویُلا در سال ١٩٨٣ از مدرسه موسیقی گیلدهال لندن به پایان رساند. سپس با گروه‌ها و هنرمندانی مانند Massive Attack و Laurie Anderson و Communards و Peter Gabriel و Ryuichi Sakamoto و PJ Harvey همکاری کرد. و به همراه Sonia Slany ویُلونیست استرالیایی، یک گروه کوارتت زهی را به نام Electra Strings پایه ریزی کرد. این همکاری عمر چندانی نداشت و پس از چند سال هر دو هنرمند به فعالیت‌های شخصی خود روی آوردند.
پوک در سال ١٩٩٧ نخستین آلبوم مستقل خود را با نام Deluge منتشر کرد، که موفقیت چندانی برایش نداشت. پس از آن، به فاصله‌ی دو سال دو آلبومِ Flood و Untold Things را منتشر کرد که تحسین‌ زیادی برانگیختند و بسیار شنیده شدند.
مهمترین ویژگی آثار جسلین پوک، تِم‌ها و فضایِ باستانی موسیقیِ اوست. پوک با وارد کردنِ مشخصه‌های موسیقیِ شرقی و همچنین آواز‌ها و تم‌های قرون وسطایی و رومی؛ به موسیقی نو-کلاسیک خود فضایی می‌آفریند که با وجود کهنگی و باستانی بودن به‌شدت مدرن و تازه است. در آلبوم Untold Things، موسیقی سنتی ایران، بسیار مورد توجه او بوده است.
جسلین پوک در سال ٢٠١٠ اپرایی به نام Ingerland برای Royal Opera House لندن نوشت و اجرا کرد. و در سال ٢٠١٤ برای رقصنده و پرفُرمر مطرح، Akram Khan موسیقی ساخت. او همچنین با هنرمندان مختلفی در زمینه تئاتر و دیگر هنر‌های نمایشی همکاری کرده است.
جُسلین پوک به جز فیلم Eyes Wide Shut در چندین فیلم دیگر‌ به عنوان سازنده‌ی موسیقی فعالیت کرده است و همچنین آثار او در فیلم‌های مختلفی استفاده شده است. به عنوان نمونه می‌توان از فیلم‌های Gangs of New York به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و The Merchant of Venice به کارگردانی مایکل ردفورد و همچنین فیلم Brick Lane به کارگردانی سارا گاورون نام برد. همچنین پوک در جشنواره‌های مختلف و معتبری نامزد و برنده شده است.
پایانِ پرونده "جُسلین پوک" آواهایی از دوردست
سردبير اين پرونده: حمید صالحی
با همكارى اميرحسين نوروزى و حسین جندقی
تهیه شده در گروه هنری فیل