parallax background

پرونده‌ی نیلز پیتر مولوار

پرونده‌ی ماسایُِشی فوجیتا
1 جولای , 2017
پرونده‌ی جُسلین پوک
1 جولای , 2017
 

پرونده نیلز پیتر مولوار

جَزِ نوین

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نیلز پیتر مولوار نوازنده‌ی ترومپت و موسیقی‌دانِ نروژی در ١٩٦٠ به‌دنیا آمد. مولوار به عنوان یکی از پیشگامان جَز نوین یا جَزِ مدرن شناخته می‌شود. جَزی که با ترکیب با موسیقی الکترونیک فضایی آمبیت و اتمسفریک می‌سازد.
نیلز پیتر مولوار در جزیره‌ای کوچک زندگی می‌کرد و در همانجا در گروه‌های محلی جَز ترومپت می‌نواخت. در نوزده سالگی تصمیم گرفت شهرش را ترک کند و در شاخه جز تحصیل کند. او وارد کنسرواتوار جز شد و با گروه‌های معتبری به عنوان نوازنده‌ کار کرد. آثار آن زمان آن‌ها معمولا بازسازی آثار کلاسیک جَز بود. همچنین او آثار زیادی را از مایلز دیویس، جزیست افسانه‌ای آمریکایی برای شرکت ای سی ام ضبط کرد. اما هدف مولوار این بود که به عنوان موسیقی‌دان ظاهر شود و نوازندگی‌اش را از قالب‌های رایج رها کند. او می‌خواست آثار و فضا‌های شخصی خودش را خلق کند.
دستاورد مهمِ دیگر مولوار ترکیب کردن فضاهای موسیقی شرقی با موسیقی جز و موسیقی امبیت است. او همچنین گاهی در آثارش از اِلِمان‌های موسیقی راک استفاده می‌کند.
نیلز پیتر مولوار در سال 1998 نخستین آلبوم شخصی‌اش را با نام Khmer منتشر کرد. این آلبوم توجه بسیاری برانگیخت و یکی از شروع کنندگان سبک نوینی در جز نام گرفت. پس از آن مولوار، دومین آلبوم خود را در سال 2000 با نام Solid Ether منتشر نمود. او تا امروز 9 آلبوم دیگر منتشر کرده است و با گروه‌های و موسیقی‌دان‌های دیگری نیز همکاری داشته است. همچنین او در چند پروژه‌ی تئاتری و سینمایی نیز فعالیت داشته و در این قالب نیز موسیقی ساخته است.
پیوست:
در اردیبهشت ماه سال جاری، نیلز پیتر مولوار به همراه ساموئل روهر درامر سوئیسی به تهران آمدند و با همکاری دو تن از هنرمندان خوب ایرانی، آقایان سهیل شایسته‌پور نوازنده ویولن و ادیب قربانی نوازنده پیانو، در قالب یک کوارتت*، در تالار وحدت، در دو شب به روی صحنه رفتند.
* کوارتت: گروهی متشکل از چهار نوازنده یا چهار خواننده، و یا قطعه ای که برای چهار اجراکننده تصنیف شده باشد.
اجرای نیلز پیتر مولوار در تالار وحدت
پایانِ پرونده "نیلز پیتر مولوار" جَزِ نوین
سردبير اين پرونده: حمید صالحی
با همكارى اميرحسين نوروزى و حسین جندقی
تهیه شده در گروه هنری فیل